Listor vår cupen 2016

Föregående ämne Nästa ämne Gå ner

Listor vår cupen 2016

Inlägg  Oskar i fre jan 22, 2016 9:50 am

Listor Bosses vår cup 2016:

Jocke:
Lista 1: pGrissel
Grissel Bloodsong (*5pts)
* Pyre Troll (5pts)
* Mulg the Ancient (12pts)
Krielstone Bearer and 5 Stone Scribes (4pts)
* Krielstone Stone Scribe Elder (1pts)
Northkin Fire Eaters (4pts)
Northkin Fire Eaters (4pts)
Trollkin Champions (Leader and 2 Grunts) (6pts)
Trollkin Warders (Leader and 4 Grunts) (8pts)
Trollkin Warders (Leader and 4 Grunts) (8pts)
Fell Caller Hero (3pts)
Objective:
Bunker

Specialists:
Pyg Burrowers (Leader and 9 Grunts) (6pts)
Swamp Gobber Bellows Crew (Leader and 1 Grunt) (1pts)
Feralgeist (1pts)
Saxon Orrik (2pts)
Stone Scribe Chronicler (2pts)
Thrullg (3pts)

Lista 2: Gunnbjorn
Captain Gunnbjorn (*5pts)
* Pyre Troll (5pts)
* Glacier King (18pts)
* Trollkin Runebearer (2pts)
Croak Raiders (Leader and 9 Grunts) (8pts)
Croak Raiders (Leader and 9 Grunts) (8pts)
Krielstone Bearer and 3 Stone Scribes (3pts)
* Krielstone Stone Scribe Elder (1pts)
Northkin Fire Eaters (4pts)
Northkin Fire Eaters (4pts)
Troll Whelps (2pts)
Objective:
Effigy of Valor

Specialists:
Professor Victor Pendrake (2pts)
Glacier King (18pts)

Chrille:
Lista 1
pHaley -5
-Squire 2
-Stormwall 19
Junior 3
-Stormwall 19
Gunmages 6
-UA 2
Black 13th 4
Objective: ?

Lista 2
Kraye -5
-Squire 2
-Stormwall 19
-Hunter 6
Reinholdt 1
Stormcaller 1
Gun Mages 6
-UA 2
Rangers 5
Stormtower x2 4
Tempest Blazers 10

Maguns:
Lista 1:
Ravyn, Eternal Light6
Hyperion18
House Vyre Electromancer (Leader and 2 Grunts)4
House Vyre Electromancer (Leader and 2 Grunts)4
Lady Aiyana & Master Holt4
Arcanist1
Arcanist1
Elara, Tyro of The Third Chamber3
Helios17
Mage Hunter Assassin2
Mage Hunter Assassin2
Objective: ?

Lista 2
Issyria, Sibyl of Dawn6
Chimera6
Helios17
Hyperion18
Dawnguard Invictors (Leader and 9 Grunts)106
Dawnguard Invictor Officer & Standard2
Soulless Escort321
Arcanist1
Arcanist1
Objective: ?

Jonas:
Lista 1
Makeda - WB: +2
- the Exalted Court
- Aradus Sentinel - PC: 8
- Molik Karn - PC: 11
- Bronzeback Titan - PC: 10
- Basilisk Krea - PC: 4
- Titan Gladiator - PC: 8
- Cyclops Brute - PC: 5
Orin Midwinter, Rogue Inquisitor - PC: 2
Agonizer - PC: 2
Paingiver Beast Handlers - Leader & 3 Grunts: 2

Specialists
- AradusSentinel:8
- Cyclops Raider:5
- Extoller Soulward:2
-Mortitheurg Willbreaker:2
-Tyrant Commander & Standard Bearer:3
Objective: Bunker

Lista 2
Zaal, the Ancestral Advocate - WB: +6
- Tiberion - PC: 11
- Basilisk Krea - PC: 4
Hakaar the Destroyer - PC: 4
Immortals - Leader & 9 Grunts: 8
Nihilators - Leader & 9 Grunts: 8
Cataphract Incindiarii - Leader & 5 Grunts: 9
Venator Slingers - Leader & 9 Grunts: 6
Paingiver Beast Handlers - Leader & 3 Grunts: 2
Tyrant Commander & Standard Bearer - Tyrant and Standard: 3
Swamp Gobbers Bellows Crew - Leader & 1 Grunt: 1

Specialists
-Bokor & Swamp Shamblers:6
-Paingiver Taskmaster:2
-Basilisk Drake:4
-Cyclops Shaman:5
-Feralgeist:1
-Agonizer:2
Objective: Arcane Wonder

Mack
Lista 1
Major Markus 'Siege' Brisbane -5
Stormwall 19
Squire 2
Arcane Tempest Gun Mages (Leader and 5 Grunts) 6
Arcane Tempest Gun Mage Officer 2
Greygore Boomhowler & Co. (Boomhowler and 9 Grunts) 9
6Stormblade Infantry (Leader and 5 Grunts) 5
Stormblade Infantry Officer & Standard 3
3 Stormblade Infantry Storm Gunner 3
Captain Arlan Strangewayes 2
Journeyman Warcaster 3
Reinholdt, Gobber Speculator 1

Objective: ?
______________________________________________________________
Lista 2
Captain Kara Sloan -6
Defender 9
Defender 9
Squire 2
Arcane Tempest Gun Mages (Leader and 5 Grunts) 6
Arcane Tempest Gun Mage Officer 2
Avenger 9
Black 13th Gun Mage Strike Team 4
Stormblade Infantry (Leader and 5 Grunts) 5
Stormblade Infantry Officer & Standard 3
1 Stormblade Infantry Storm Gunner 1
Sword Knights (Leader and 9 Grunts) 6
Objective:?

eJonas
Lista 1
Deneghra, the Soul Weaver – WJ (*4pts)
- Skarlock Thrall (2pts)
- Helldiver (3pts)
- Nightwretch (4pts)
- Nightmare (10pts)
Cylena Raefyll & Nyss Hunters (Cylena & 9 Grunts) (10pts)
Satyxis Raiders (Leader & 9 Grunts) (8pts)
- Satyxis Raider Sea Witch (2pts)
Satyxis Raider Captain
The Devil's Shadow Mutineers (Mar, Morland, & Zira) (4pts)
Lord Rockbottom (2pts)
Ogrun Bokur (3pts)
Warwitch Siren (2pts)
2 Soul Trapper (1pts)
2 Soul Trapper (1pts)
Objective: Effigy of Valor

Specialists:
- Deathjack (12pts)
Satyxis Blood Witches (Leader & 5 Grunts) (4pts)
- Satyxis Blood Hag (2pts)
Warwitch Siren (2pts)


Lista 2
Goreshade, Lord of Ruin (*5pts)
- Kraken (19pts)
- Skarlock Thrall (2pts)
Bane Riders (Leader and 4 Grunts) (11pts)
Mechanithralls (Leader and 5 Grunts) (3pts)
Necrosurgeon & 3 Stitch Thralls (2pts)
Soulhunders (Leader and 4 Grunts) (9pts)
Darragh Wrathe (4pts)
Necrotech & 1 Scrap Thrall (1pts)
Ragman (2pts)
Warwitch Siren (2pts)
Objective: Fuel Cache

Specialists:
- Defiler (5pts)
Bane Knights (Leader and 9 Grunts) (10pts)
Mechanithralls (Leader and 5 Grunts) (3pts)
Necrosurgeon & 3 Stitch Thralls (2pts)

Micke
Lista 1
The High Reclaimer - WJ: +6
- Hierophant
- Templar - PC: 8
Avatar of Menoth - PC: 11
Nicia, Tear of Vengeance - PC: 3
The Covenant of Menoth - PC: 2
Rhupert Carvolo, Piper of Ord - PC: 2
Choir of Menoth - Leader & 3 Grunts: 2
Exemplar Bastions - Leader and 4 Grunts: 8
Exemplar Bastions - Leader and 4 Grunts: 8
Exemplar Errants - Leader and 9 Grunts: 8
- Exemplar Errant Officer & Standard - Exemplar Errant Officer & Standard 2
Objective: ?

Specialists:
Exemplar Vengers - Leader & 4 Grunts: 11
Holy Zealots - Leader and 9 Grunts: 6
- Monolith Bearer - Monolith Bearer 2
Wrack - PC: 1

------------------------------------------------------------------
List 2
Feora, Protector of the Flame - WJ: +6
- Hand of Judgment - PC: 10
- Repenter - PC: 4
- Reckoner - PC: 8
- Vanquisher - PC: 8
- Repenter - PC: 4
Wrack - PC: 1
Vassal of Menoth - PC: 2
Vassal of Menoth - PC: 2
Reclaimer - PC: 2
Choir of Menoth - Leader & 5 Grunts: 3
Holy Zealots - Leader and 9 Grunts: 6
- Monolith Bearer - Monolith Bearer 2
Lady Aiyana & Master Holt - Lady Aiyana & Master Holt: 4
Objective: ?

Specialists:
Revelator - PC: 19
Vassal Mechanik - PC: 1

Mattias
Lista 1
Father Lucant, Divinity Architect -5 pts
Corollary 3 pts
Inverter 8 pts
Prime Axiom 19 pts
Transinfinite Emergence Projector & Permutation Servitors 9 pts
Obstructors (Leader and 9 Grunts) 6 pts
Obstructors (Leader and 5 Grunts) 6 pts
Enigma Foundry 3 pts
Enigma Foundry 3 pts

Lista 2
Iron Mother Directrix & Exponent Servitors -4 pts
Corollary 3 pts
Assimilator 8 pts
Assimilator 8 pts
Modulator 6 pts
Monitor 8 pts
Transinfinite Emergence Projector & Permutation Servitors 9 pts
Clockwork Angels (Leader and 2 Grunts) 3 pts
Clockwork Angels (Leader and 2 Grunts) 3 pts
Optifex Directive (Leader and 2 Grunts) 2 pts
Attunement Servitors 2 pts
Reflex Servitor 2 pts

Oskar
Lista 1
Vayl, Disciple of Everblight -6 pts
Angelius 9 pts
Angelius 9 pts
Angelius 9 pts
Scythean 9 pts
Scythean 9 pts
Seraph 8 pts
Blighted Nyss Shepherd 1 pts
Blighted Nyss Shepherd 1 pts
Feralgeist 1 pts
Objective: Fuel cache

ADR
Ravagore 10 pts
Croak raiders 8 pts
The Forsaken 2 pts

Lista 2
Lylyth, Shadow of Everblight -5 pts
Naga Nightlurker 5 pts
Shredder 2 pts
Ravagore 10 pts
Ravagore 10 pts
Spawning Vessel (Leader and 5 Grunts) 3 pts
Blighted Nyss Shepherd 1 pts
Blighted Nyss Shepherd 1 pts
Gatorman Witch Doctor 3 pts
Strider Deathstalker 2 pts
Succubus 2 pts
Croak raiders 8 pts
Croak raiders 8 pts
Objective: Effegy of Valor

ADR
Nephilim Bolt Thrower 6 pts
Ravagore 10 pts
Strider Deathstalker 2 pts
The Forsaken 2 pts

avatar
Oskar

Antal inlägg : 1119
Registreringsdatum : 14-08-07
Ort : Vallentuna

Till överst på sidan Gå ner

Föregående ämne Nästa ämne Till överst på sidan

- Liknande ämnen

 
Behörigheter i detta forum:
Du kan inte svara på inlägg i det här forumet